ogrenci kocu

Öğrenci Koçluğu Nedir?

Öğrencinin yeterli olmak istediği her konuda, kariyer hedeflerini oluşturmasında ve hedeflere ulaşmasında yol arkadaşlığı yapar. Öğrenciye farkındalık kazandırarak kendisi için en doğru kararları almasını sağlar. Yeni bakış açıları kazandır ve daha önce farkında olmadığı ya da bugüne kadar kullanmadığı güçlerini açığa çıkararak hayatına yeni bir yön vermesinde etkili olur.

Öğrenci Koçluk seansları ne işe yarar?

Öğrenciye istediği ya da kendini yeterli görmediği her konuda bir farkındalık kazandırma çalışmasıdır. Kendi potansiyellerinin farkında olmasıyla birlikte şu anki konumundan gitmek istediği yere yol almasını sağlar.

Öğrenci koçunun sorduğu etkili sorular öğrencinin mevcut kaynaklarını harekete geçirdiği bir süreci başlatır. Seanslar, öğrencinin belirlediği bir konuda kendi kendine ilham verdiği ve sonucunda kökten çözümlere ulaştığı önemli çalışma zamanlarıdır.

Öğrenci seanslardan sonra kendi potansiyelini keşfeder. Bu durum yeterli olmak istediği konuda iç motivasyonunu ve değişim isteğini artırır. Kendi potansiyelini fark etmesiyle de hedeflerine giden yolda ertelemeden emin adımlarla daha hızlı yürümesini sağlar. Çünkü insan kendi için doğru olan her şeyi başkasının söylemleriyle yapsa dahi bu davranışların sürekliliği olmaz. Örneğin aile baskısıyla ders çalışan bir öğrenci bir süre sonra tekrar o düzende devam edemez. Çünkü ailesinin ona söyledikleri ailesinin doğrularıdır. Kendisi için doğru gördüğü durumları kendisi fark ederse ve içselleştirirse sorumluluklarını tam kabullenir. Seans sırasında farkında olduğunuz her şey benim değil sizin doğrularınızdır. Başkasının istediği bir şeyi mi daha istekle sürdürülebilir yapabilirsiniz yoksa kendi doğrularınızla oluşturduğunuz isteklerinizi mi?

Öğrenciler seans sonunda belirledikleri hedefe gitme yolunu bulurlar. Öğrencilerin sorumlu ve özgüvenli olması mutlu aile ve sosyal hayatlarının oluşumunu pekiştirir. Bunun hemen arkasından da istenilen akademik başarı düzeyi artar.

Öğrenci Koçu seanslarda nasıl bir yol izler?

Öğrenci koçu, seans sırasında öğrenciye etkili sorular sorar ve cevaplara hiçbir şekilde müdahale etmez. Tavsiye ve öğütlerde bulunmaz. Doğruyu bu etkili sorularla öğrenciye buldurur. Seans sırasında kullanılan teknik, öğrencinin kendisi hakkında fark ettiği olgularla birlikte aldığı kararların kalıcı olmasını sağlar.

Çalışmalarımızda her öğrenci için en uygun yaklaşım tespit edilir, süreç içinde uygulanan yöntemler test edilir ve gerekirse bu yöntemler değiştirilir. Öğrencide istenilen değişimleri oluşturmada etkin bir metot program uygulanır.

Öğrenci Koçluğunun faydaları nelerdir?

 • Aile İçi İletişimi düzenler.
 • Öğrencinin değiştirmek istediği eski alışkanlıklarını terk etmesine yardımcı olur.
 • Öğrenci nasıl öğrenmesi gerektiğini öğrenir.
 • Öğrenci öz disiplin kazanır.
 • Öğrenci sınav kaygısını yönetmeyi öğrenir.
 • Öğrenci düzenli ders çalışma alışkanlığı kazanır.
 • Öğrenci gerçek potansiyelinin ve geliştirmesi gereken yönlerinin farkında olur.
 • Öğrenci erteleme alışkanlığından kurtulur.
 • Öğrencinin Tüm derslerde öğrenme performansını artırır.
 • Öğrenciye planlı çalışma alışkanlığı kazandırır.
 • Öğrenci vizyon ve hedef odaklı çalışır.
 • Öğrenci, aile ve öğretmen ilişkisini düzenler.
 • Derslerine konsantre olma oranını artırır.
 • Arkadaş ilişkileri ve iletişimi düzenler.
 • Meslek seçimi yaptırır.

Öğrenci koçluğu seansları yukarıda bahsettiğim her değişimi öğrencinin kendi isteğiyle yapmasını sağlar. Bu şekildeki değişim sürdürülebilir bir davranış şekline dönüşür. Çünkü insan kendi için doğru olan her şeyi başkasının söylemleriyle yapsa dahi bu davranışların sürekliliği olmaz. Örneğin aile baskısıyla ders çalışan bir öğrenci bir süre sonra tekrar o düzende devam edemez. Çünkü ailesinin ona söyledikleri ailesinin doğrularıdır. Kendisi için doğru gördüğü durumları kendisi fark ederse ve içselleştirirse sorumluluklarını tam kabullenir. Seans sırasında farkında olduğunuz her şey benim değil sizin doğrularınızdır.  Başkasının istediği bir şeyi mi daha istekle sürdürülebilir yapabilirsiniz yoksa kendi doğrularınızla oluşturduğunuz isteklerinizi mi?

Sevgiler.

Öğrenci koçluk seanslarımızı online veya telefonla gerçekleştirme imkanımız mevcuttur.

İletişime Geç