HEDEF NETLİĞİ ÖNEMLİ Mİ ?

undraw Goals re lu76

Hedefe giderken kendi üzerinizde neyin önemli olduğunu hiç düşündünüz mü? Süreklilik oluşturmuş davranış şekillerinizin yönetimi, hedefe giden yolda tam bir direksiyon yönetimi etkisi yapar. Direksiyonu ne yöne kullanırsanız, yolun sonu o yöne çıkar. Bu direksiyonu yani davranışlarınızı yöneten kimdir peki? Tabiki beyniniz. Bu yola başlamadan önce bilmemiz gereken çok net bir şey varsa o da davranışlarımızı yöneten beynimizin, netleştirdiğimiz süreçleri çok iyi yönetmemize yardımcı olduğudur.

Hedef netliği, çalışma sürecinin kapısını açıp ilk adımı atmadan önce yapmamız gerekendir. Hedef netliğiyle birlikte beynimiz davranışlarımızı yönetmemizde hem zamansal hem psikolojik olarak bize sürdürülebilir davranışlar geliştirmemizde yardımcı olacaktır. Bu yüzden, davranışlarını yani direksiyonunu yöneterek gitmek istediğin yere zamanında yetişmek için basit gibi görünen ama ciddi etkisi olan hedefinizi netleştirmeniz gereklidir.

Peki ben hedef netliği derken ilk aşamada neyden bahsediyorum?

Müge: Hayal ettiğin hedefin tam olarak nedir? 

Öğrenci: Üniversiteyi kazanmak istiyorum.

Beyin böyle net olmayan belirsiz bir cümleyle davranışlarını tam istediğin şekilde yönetemez. Çünkü o da bilmez bu isteğin için neler yapman ve nasıl yapman gerektiğini. Bu yüzden senin davranışlarını bu amaca göre zamansal ve psikolojik olarak da yönetemez.  

Mesela, bazı öğrenciler hedefim var hocam ben Ankara Üniversitesi Hukuk Fakültesini kazanmak istiyorum der. Bu da kısmen net bir cümledir. Bakın hala tam net değildir! Net olması için neye ihtiyacı var? Hocam ben 18 Haziranda gireceğim sınavda Ankara Üniversitesi Hukuk Fakültesi’ni kazanıyor olmak istiyorum. Beyne gönderdiğiniz bilgi o kadar net ki sizi yönlendirmesi de bu noktada çok daha kolay olacak.

Bu yüzden hedefin net olması çok önemlidir. Çünkü bu şekilde oluşturduğunuz hedef için ne kadar zamanınızın olduğunu hatırlamanızı da sağlar. Ayrıca kaç puan almanız gerekli bununda farkındadır. Oluşturduğunuz bu net hedef;

Hangi derse ne kadar zaman ayırmanız gerektiği 

Hangi dersin yeterliliği düşükse yükseltmeniz gerektiği 

Sürecin farkında olmanızdan kaynaklı ders çalışma dışında neye ne kadar vaktinizi ayıracağınız

Sosyal hayatımızdan ve uykunuzdan ne kadar fedakarlık yapmanız gerektiği 

gibi birçok durum kafanızda şekillenir. 

Net şekil almış bu durum gerçekten istediğiniz hedefe ulaşmanız için davranışlarınızı da kolaylıkla şekillendirir.

Bunlarla birlikte diğer bir faydası da hedefin net olması  ve gitmek istediğiniz yeri ne kadar çok istediğinizi, buna ulaştığınızda size hangi hisleri yaşatacağı hisleri de netleştirir. 

HEDEFİN GERÇEK Mİ? (İNANCIN VAR MI? )

1. Gerçekten istiyor musun?

2. Gerçekten yapabilir misin ?

3. Gerçekten buna yetecek yeterli zamanın var mı ?

Gerçeklik derken aslında biz burada üç boyutta bakarak inancımızı sorgularız.

Bu başlıkları nasıl sorgulayacağınız, çalışma sürecinizde çok büyük öneme sahiptir. Bu konuyu diğer yazılarımda sizlere anlatacağım. Beklemede olun, sevgiyle kalın.🤗

Blog yazılarımın tamamını Eduzzi‘de okuyabilirsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir